Kolo, zázračný prostředek ke štíhlé linii

15. března 2008 v 14:22 |  Pohyb
S teplými dny přichází na každého, kdo si chce upravit postavu, zhubnout a být v kondici, chuť sportovat a možná i vyrazit do přírody. Nejpříhodnějším, nejjednodušším a nejefektivnějším prostředkem může být právě kolo.
Kolo v přírodě a doma
Nelze ovšem jednoduše říci, že kolo je všelékem na dokonalou postavu. Je nutno rozlišovat mezi pojmy spinning a cycling na jedné straně a mezi kolem jako dopravním prostředkem na straně druhé. Hlavní rozdíl je v tom, že pojmenování spinning je chráněno jako ochranná známka a právně chráněna jsou i kola a způsob jízdy. U obou se ale jedná o podobnou disciplínu - jízdu na stacionárních kolech při organizovaných společných hodinách. Takže máte na výběr: buď v hale, nebo v přírodě. Anebo doma na rotopedu.
Proč právě kolo?
Kolo je nejlepším pomocníkem při shazování kil a hubnutí, protože při svižné hodince spálíte zhruba desetkrát více energie než při jiné aerobní činnosti (jedná se zhruba o 500 kilokalorií), a to bez toho, abyste příliš zatěžovali klouby. Je to dostupný nástroj k dokonalé a vysportované postavě, správné činnosti srdce, pevným hýždím a nohám a dobrému pocitu. Potěší i absence nudy, protože na kole se dá vystřídat 5 stylů jízdy (variace na polohu v sedle a nad sedlem), pozorovat krajina nebo poslouchat hudba a posunovat práh výdrže a tepové frekvence.
Hubnutí na cestě
Jízda na kole v přírodě má své výhody. A obzvláště v teplých měsících. Můžete také strávit čas ve společnosti rodiny či přátel, poznat zajímavou krajinu (speciální cyklistické mapy budou jistě dobrým pomocníkem), nadýchat se čerstvého vzduchu a u toho ještě tvarovat postavu a shazovat kila. Jedinou nevýhodou je jen nutnost dodržování silničních pravidel a fakt, že na spálení stejného množství kalorií jako při spinningu nebo cyclingu potřebujete buď stejně svižnou techniku jízdy a obdobně pestrý terén, nebo zhruba dvojnásobný čas.
Pitný režim
Stejně jako při jiných sportech i při jízdě na kole je třeba zachovávat určitá pravidla, abychom si neublížili a co možná nejvíce minimalizovali úrazy, vyčerpání a úbytek energie. Jízda na kole má totiž energii dobíjet. Vždy je třeba se na začátku rozehřát a rozjet. Tím rozhýbeme svaly a klouby a připravíme tělo na výkon, který od něj posléze budeme vyžadovat. A stejně tak na konci je třeba se vždy protáhnout. Je neméně důležité si kolo správně nastavit a dodržovat samozřejmě pitný režim. Pozvolna a po malých doušcích. Mám na mysli nealkoholické (nejlépe neslazené) tekutiny. Alkoholické nápoje (zejména pivo) jsou jistě pro cyklisty lákadlem (při klasické cyklistice v přírodě) a motivací, nicméně je nutno zdůraznit, že jejich konzumaci před jízdou i během jízdy zakazují pravidla silničního provozu. Ostatně konzumace alkoholu se neslučuje ani s cílem spalovat kalorie a s dietním režimem. Pokud vám jde opravdu o snížení váhy, pak zůstaňte raději u vody.
Kolektiv táhne
Trenéři a instruktoři spinningu a cyclingu se jednoznačně neshodují v tom, zda je lepší a zdravější jízda v přírodě, nebo ve skupině pod střechou.
Někteří vychvalují kolektivní cyklistiku v místnosti, protože odpadá řada faktorů jako nevhodný terén, přílišná zátěž, nesprávné držení těla, odpor větru, nepřízeň počasí, všichni jsou navíc pod kontrolou zkušeného a školeného instruktora. Motivující je také kolektiv lidí kolem a muzika, která hraje při takových hodinách velkou roli.
Jiní chválili terapii čerstvého vzduchu a slunce v kombinaci s pohybem. Shodli se ale na jednom. Cyklistika je úžasný, jednoduchý a zdravý sport, který formuje vytrvalost, kondici a postavu v problémových partiích velice spolehlivě a efektivně. Zkusíte-li zařadit vyjížďky do svého programu pravidelně, výsledky (a celková psychická pohoda) na sebe nenechají dlouho čekat.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 pejskove-tlapky pejskove-tlapky | Web | 15. března 2008 v 14:22 | Reagovat

HOJ mas fakticky uzasnej blog pls kukni na muj a nechej mi tam komentik díky moc a mas fakt lolni blocek

2 marty321 marty321 | Web | 14. září 2008 v 19:43 | Reagovat

ano ano určitě ho zkuste...jestli nevíte kde pořídit tak klikejte na web...

3 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 15. února 2009 v 15:37 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce, kvalitně posilovat, dělat kulturistiku a další věci, tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam a navíc za pokus nic nedáte ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama