Češi stále tloustnou, přesto jsou spokojení

15. března 2008 v 14:16 |  Inspirace ze světa
Podle průzkumu agentury Median pro MF DNES je se svou postavou spokojeno přes 70 procent dotázaných. Náročnější nejsou ani na své okolí. Jen 14 procent si přeje, aby jejich partner zhubl.
Plnoštíhlé modelky v plavkách v reklamě na mýdlo? V zahraničí měl pokus ukázat "tvary opravdových žen" velký ohlas, ale Češi na reklamě nic zvláštního neviděli. Stále totiž nepovažují nadváhu za problém. I přesto, že jí trpí už polovina Čechů.

Počet lidí s nadměrnou váhou trvale roste. Podle České obezitologické společnosti jich je už 52 procent. Problémem sice trpí mnohem více mužů než žen, vysoké stupně obezity jsou však u obou pohlaví stejně časté. Zdravotníci mají jasno. Může za to nezdravý životní styl: hodně jídla a málo pohybu.
A výzkum to potvrzuje. Češi se náročnějším fyzickým aktivitám věnují jen dvě hodiny týdně, odborníci přitom doporučují dvojnásobek.
Ze statistik dále plyne, že lidé s nadváhou také mnohem více sledují televizi nebo spí. Ve volném čase se pak věnují hlavně domácím pracím. Naopak méně času tráví v zaměstnání či ve škole.
Celá třetina dotázaných přitom tvrdí, že za jejich problémy s váhou mohou vrozené dispozice. "Riziko nadváhy v dospělosti skutečně stoupá s jejím výskytem v dětství a také v rodině," potvrdil ředitel Endokrinologického ústavu Vojtěch Hainer. Mají-li oba rodiče nadváhu, je podle obezitologů velmi pravděpodobné, že ji jednou budou mít i jejich děti. Třem čtvrtinám z nich navíc vydrží jejich problémy až do dospělosti. Tlustí také častěji trpí vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce či kloubů a páteře. Například pravděpodobnost cukrovky je u obézních až pětkrát vyšší než u lidí s normální váhou.
Výzkum však varuje: pětina lidí si svou nadváhu vůbec nepřipouští. Jednoznačně mezi nimi převažují muži, pro něž je nadbytečný tuk nebezpečnější. Polovina už se sice někdy pokusila zhubnout, většinou však neúspěšně.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 15. února 2009 v 15:45 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce, kvalitně posilovat, dělat kulturistiku a další věci, tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam a navíc za pokus nic nedáte ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama