Březen 2008

Pravda o zázračných dietách celebrit

27. března 2008 v 18:06 Inspirace ze světa
Najít v Hollywoodu nějakou filmovou či popovou hvězdu při těle, to je jako hledání jehly v několika kupách sena. Módní diktát nařizuje, aby současné star byly štíhlé, navíc ani kilo…
Když se jich zeptáte, jak na to, obvykle jen utrousí cosi o "dobrých genech", že prý mohou jíst cokoliv a nepřiberou a pokud ano, tak to shodí, když pobíhají okolo svých potomků. Ale víte co? Většina z nich lže.
Trenér světových hvězd Gunnar Peterson, který měl v prádle třeba Angelinu Jolie, Jennifer Lopez či Penelope Cruz, říká: "Trénoval jsem s jednou herečkou čtyřikrát týdně, k tomu denně jezdila na kole. Tvrdě dřela, aby měla pěknou postavu. A pak v televizi vykládala o tom, že toho dosáhla jógou a pobíháním se psem. Rozesmálo mě to."
Fetují, šňupají…
Vedle toho, že mají na trénink mnohem více času než obyčejní lidé (některé z hvězd stráví v posilovně i dvě a více hodin denně šest dnů v týdnu), používají celebrity i další prostředky k hubnutí. A ne zrovna férové, mohli bychom to označit za doping. Berou totiž nejrůznější léky a drogy.
Když policie zavřela Lindsay Lohan kvůli podezření z řízení pod vlivem alkoholu, našla u ní kokain. Paris Hilton zase nedávno v talk show Larryho Kinga přiznala, že bere Adderall, což je lék na poruchu koncentrace. Přitom ale jak Adderall, tak i kokain často užívají ženy, které chtějí shodit nadbytečná kila. Často bez ohledu na zdravotní komplikace a následky. A hollywoodské pařičky evidentně moc dobře vědí, jak se k takovým drogám či lékům dostat. Adderall je mezi hvězdami stále populárnější a počet jeho uživatelů v Hollywoodu v poslední době začíná růst. Od Paris přes Nicole Richie, Lindsay Lohan až po Britney Spears, všechny užívaly a užívají Adderall. Drží je na nohou a zároveň krotí apetit. Skvělá kombinace pro hubnutí. Frčí i clenbuterol
Proto se tahle pilulka stala pro hvězdy večírků nepostradatelným zázrakem. Nikdo už ale nehledí na potenciální nebezpečí, které díky němu hrozí. Může způsobit psychózu, deprese a vážné srdeční problémy.
Carolyn Costin, expertka na poruchy přijímání potravy, která už měla v péči řadu hollywoodských krásek, říká: "Už jsem viděla, jak tyto prášky vezmou a rozdrtí, a pak je šňupou." Vedle Adderallu frčí mezi celebritami i jiný lék - Clenbuterol. Normálně se předepisuje na léčbu respiračních problémů. V Americe je tento lék zakázán, a to i při veterinárním použití. Tím si ale hvězdy hlavu nelámou. Díky němu totiž také mohou hubnout. Clenbuterol i Adderall zajistí v krátkodobém horizontu úbytek váhy a postavu rychle zeštíhlí, ovšem stejně rychle mohou uživatelsky váhu nekontrolovatelně nabrat. Pokud se navíc naruší přirozený metabolismus, léky občas prostě přestanou účinkovat. Že se ale slavné tváře často nezastaví vůbec před ničím, to potvrzuje i trenér Justin Gelband, který pracoval se spoustou topmodelek. "V poslední době trend takového způsobu hubnutí razantně roste. Když se proflákla aféra Kate Moss s kokainem, užívají tyhle prášky. Dají se totiž snadněji zakrýt a navíc mohou být na předpis," uvedl. Jen vařená vejce
Když nepolykají prášky, jedí třeba jen a pouze vařená vejce. Během natáčení filmu Návrat do Cold Mountain se šuškalo o tom, že jedna slavná herečka jí pouze vařená vejce. Po probuzení si dala jedno a na konci dne další jedno nebo dvě vejce. Jinak nic, to byla celá její strava. A nejspíše v tom není sama.
"Měl jsem klienta, který se připravoval na Oskary a jedl pouze jedno jídlo denně. Byla to dvě vařená vejce. Přesvědčil jsem ho, aby si k tomu přidal alespoň nějaké ořechy, proteinový koktejl a vitamínové doplňky," řekl New York Daily News další kouč David Kirsch. Další trik? Nejí, jen pijí. Paris Hilton jednou napochodovala na oběd do newyorské restaurace Nobu. Během dvouhodinového "oběda" pouze popíjela minerální vodu a usrkávala Red Bull. Jinak nic nezakousla. A není sama. Marcia Gross, štíhlá "Zoufalá manželka", si zase během jídla s manželem v restauraci dopřála pouze ovocný džus. Dieta idiotů
Beyoncé zase zhubla pro film Dreamgirls tak, že užívala tzv. limonádovou dietu. To smícháte vodu s javorovým sirupem, citrónovou šťávou a chilli. Stejnou "dietu" užíval i herec Jared Leto.
Gunnar Peterson to nazývá dietou idiotů. "Měl jsem klienta, který to užíval a vypadal, že je nemocný. Měl šedou pleť, šílené kruhy pod očima. Při chůzi se jen tak šoural. A to bylo po pouhých deseti dnech," kroutil hlavou trenér. A další trik z dietní kuchyně slavných? Projímadla! Britney Spears se nikdy netajila svou náklonností k nepříliš zdravým jídlům. A jak hubne? Kouří, pije kafe a redbully, bere dietní prásky a užívá Adderall. A když je potřeba, skočí si do lékárny pro laxativa. A opět - není jediná! Nejčastěji celebrity sahají po čajích s projímavým účinkem. Některé z nich přitom vypijí až deset šálků za den… Cigareta za cigaretou
Ani další z receptů na štíhlou postavu není nejzdravější. Jsou to cigára. Celebrity si prostě zapalují jednu od druhé a permanentně kouří. Jednou z nich je třeba hvězda seriálu Chirurgové, oslnivá blondýnka Katherine Heigl. Ta díky tomu minulý rok shodila sedm kilo.
Když jí nachytáte v restauraci, uvidíte před ní mísu salátu a okolo ní obrovský cigaretový oblak. Vyfotit jí bez cigarety v ruce se téměř rovná zázraku. Když zrovna nekouří, vytahuje z balíčku nový kousek. "Je to její volba. Nejspíš se rozhodla, že bude hubená, ale umře na rakovinu plic. Nerespektuje své tělo," říká odborník na výživu Marc David. Jiné star zase pijí dietní kolu, vypijí přitom až pět lahví denně, a k tomu přikusují oříšky. Nic víc už za den nesní a nevypijí. Když mají hlad, zapálí si cigaretu. A tak pořád dokola. Jiní si zase na tělo lepí nikotinové náplasti, ale ne aby se zbavili cigaret, nýbrž aby zaplašili hlad! Hubené krásky Renée Zellweger a Mary-Kate Olsen si zase dopřávají gigantické šálky kafe. Hollywood věří, že kafe nejen zpomaluje metabolismus, ale zároveň zapudí hlad. A tak někteří z herců či zpěváků prostě jen celý den pijí kafe. Přitom podle Davida mohou být účinky opačné. "Když ho pijete příliš, můžete naopak přibírat," varoval.

Slunečnicová semena

27. března 2008 v 17:57 Potraviny pro Vaši linii
Slunečnicová semínka patří do zdravé kuchyně, protože jsou plná cenných látek pro naše tělo.
Slunečnicová semínka jsou přírodním zdrojem antioxidantů jako selen a vitamin E. Neutralizují volné radikály, čímž zpomalují proces stárnutí. Obsahují velké množství hořčíku, který pomáhá při migrénách a astmatu. Konzumace semínek zklidňuje nervy, snižuje krevní tlak, působí preventivně proti kardiovaskulárním chorobám, příznivě působí na pokožku, sliznice a nervový systém. Ve slunečnici jsou také omega 6 polynenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.
Je tu i další důležitý prvek -niacin, který reguluje metabolismus cukrů a tuků. Niacin je důležitý pro psychickou pohodu a při zvýšené duševní námaze. A nakonec je tu přítomna i kyselina pantotenová, díky které má naše pokožka správnou výživu a náš spánek je klidný.
Loupaná semena jsou vhodná k přímé konzumaci, přidávají se také do pečiva, zeleninových pokrmů, do musli. Důležité je semínka dobře rozkousat, jinak projdou trávicím traktem bez toho, aby si tělo vzalo cenné látky.

Nezakazujte si čokoládu - jinak přiberete

27. března 2008 v 17:57 Zajímavosti
Rozhodli jste se radikálně zhubnout a zakázali si zcela čokoládu? Podle psychologů je to jistý způsob, jak nabrat pár kil navíc. Psycholog James Erskine z University of Hertfordshire zveřejnil studii, podle níž jeho tým uvádí přímou souvislost mezi psychologií a tloustnutím. Kdo má v oblibě čokoládu a zcela si ji zakáže, sní ve skutečnosti oblíbené pochoutky o 50 procent více, než kdyby se jejím vlivem na tloušťku v duchu vůbec nezabýval. To je podle doktora Erskina obdoba nechvalně známého jo-jo efektu po ukončení drastické krátkodobé diety.
"Mnohem nebezpečnější je pro vaši štíhlou linii, když na čokoládu myslíte, než když se tímto tématem nezabýváte a občas si ji prostě dáte," říká doktor Erskine. "Totéž platí například pro člověka, který chce přestat s kouřením, ale nemá na radikální řez dost silné vůle."
Pro studii bylo vybráno 134 dobrovolníků, kteří si měli vybrat mezi dvěma typy čokoládových bonbónů poté, co polovina z nich pět minut usilovně myslela na to, že se do čokolády pustí, a druhá polovina si měla podobné myšlenky zakazovat.
Ve skutečnosti šlo výzkumnému týmu o to, zjistit, kolik bonbónů nakonec doopravdy obě skupiny spořádají. A výsledek? Ženy, které potlačovaly myšlenky na čokoládu, snědly v průměru osm bonbónů, ty, které si v duchu představovaly, jak se za chvilku do dobroty pustí, jen pět! U mužů ovšem podobný efekt stejně průkazný nebyl.
"Vyšlo najevo, že ženy mají s mlsáním čokolády mnohem větší problém než muži," potvrdil doktor Erskine. "A správná cesta rozhodně není jim čokoládu striktně zakazovat. Pocit viny, že si zakázanou pochoutku daly, tady funguje opačně. Už se prohřešily, tak proč si nedat ještě. Řešením je spíš odvést od čokolády pozornost k něčemu zdravějšímu, ale také dobrému."

Výživa pro dlouhověkost

17. března 2008 v 17:25 Zajímavosti
Každý by chtěl žít dlouho, ale nikdo nechce stárnout.Australský biolog a dietetik Claude Banf nedávno zveřejnil výsledky svého celoživotního výzkumu týkajícího se vztahu racionální výživy a dlouhověkosti.
Z této studie vyplývá, že člověk, který dodržuje zásady správné výživy, by mohl žít o patnáct až třicet let déle. Jmenuje přitom deset nejdůležitějších potravin, jež by v žádném případě neměly chybět v našem jídelničku. Jsou to nízkokalorické mléčné výrobky, rajčata, špenát, banány, citrusové plody, ryby, fazole a všechny luštěniny včetně sóji, brambory, ovesné vločky a rostlinný olej.
Všechny tyto potraviny obsahují přírodní vitaminy a minerální látky nezbytné pro optimální fungování lidského organismu. Navíc je v nich málo solí, tuků a kalorií. Profesor Banf a jeho tým doporučují omezit jídelníček pouze na uvedené lahůdky a jsou přesvědčeni, že se tím výrazně zlepší naše zdraví i vzhled a prodloužíme si tak mládí, lépe řečeno svůj věk. Údajně je prý možné dožít se při tomto způsobu stravování ve svěžesti devadesáti až sta let.
Lidem, dodržujícím uvedenou skladbu jídel, se prý vyhnou i problémy s vysokým krevním tlakem, srdeční a cévní onemocnění, obezita, rakovina a další civilizační nemoci. Posílí se imunita organismu a zlepší se fungování nervové soustavy, zpomalí se proces stárnutí a oddálí se slábnutí zraku a nedoslýchavost. Svá tvrzení opírá profesor Banf o fakta, že například špenát obsahuje potřebné železo a buničinu, rajčata vitaminy A a C, ryby a fazole proteiny atd.
Testy prováděné na australské univerzitě v Sydney prokázaly, že uvedená dieta umožňuje lidem rychleji se zotavit po nejrůznějších onemocněních a zachovat si fyzickou i duševní kondici. Také je to účinná zbraň proti nachlazení.
Nejdůležitější je ovšem zjištění, že se jedná o skutečně fungující recept proti stárnutí lidského organismu po stránce fyzické i psychické.

Co je to funkcionální strava?

17. března 2008 v 17:23 Časté dotazy
Na našem potravinovém trhu se objevuje stále více poživatin které jsou obohaceny o další výživné látky. Je to opodstatněné, pokud naše strava neobsahuje takové důležité živiny, které naše tělo potřebuje. Proč?
Jsme stáli ve spěchu, tu si dáme ve stoje chlebíček, nebo si sedneme na chvíli k nějakému rychlému občerstvení; za rohem si dopřejeme nějaký pohár nebo kopeček zmrzliny. Při takovém způsobu stravování naše tělo sotva dostane všechno, co pro správnou funkci potřebuje -vitaminy, minerály, stopové prvky. A právě tady pomáhá funkcionální strava. Tak označujeme potraviny, které jsou dodatečně obohaceny živinami, bez kterých se naše tělo neobejde a které pomáhají vyrovnávat nedostatky způsobené nesprávným stravováním. V USA se používají běžně už léta. Například se takto obohacuje mléko, a tak si zákazník může vybírat mezi mlékem obohaceným o vitaminy, kalcium nebo směsí minerálů. Tento trend se stále více prosazuje v Evropě a už i u nás.
Mléčné bakterie ničí škodlivé kmeny
Jestliže všechno začínalo kalciem a vitaminy, teď se prosazují probiotické jogurty (pro bios = pro život). Obsahují kombinaci živých mléčných bakterií a vlákniny (balastní látky). Tato směs podněcuje rozmnožování střevních mikroorganismů, trávení probíhá lépe a škodlivé kmeny se vylučují. Současně se působením bakterií posiluje imunitní systém, mléčný cukr se zpracovává lépe, klesá cholesterol. Je to také prevence proti rakovině střev a prsu.
Mastné kyseliny omega 3 chrání srdce
Kromě bakterií kyseliny mléčné, kterými se obohacují potraviny, stále častěji se na zkvalitnění potravin používají mastné kyseliny omega 3. Tyto nenasycené kyseliny pomáhají odbourávat škodlivý cholesterol, který se podílí na vzniku srdečních infarktů. Už jistou dobu se nabízejí jako doplněk výživy i ve vejcích -ta se však získávají od drůbeže krmené speciálními kalifornskými mořskými řasami.
Funkcionální strava zaznamenává v poslední době značný vzestup, což ale mnoha odborníkům dělá vrásky na čele. Neexistuje totiž žádná kontrola toho, jaké množství doplňkových látek v upravených potravinách přijímáme a ty mohou být v příliš velkých dávkách našemu organismu škodlivé. Proto vědci varují, aby se funkcionální potrava nikdy nestala náhradou za pořádnou denní stravu, může být pouze doplňkem, pokud si výjimečně nemůžeme dopřát řádné denní jídlo.
Vitaminy, stopové prvky a minerály
Jsou přírodní součástí téměř každé potraviny. Nabízíme přehled, v jakých případech je vhodné jejich použití jako potravinových doplňků:
Multivitaminy
Předchůdci funkcionálních potravin byly multivitaminové šťávy. Obohacovaly se zpravidla o dvanáct nejdůležitějších vitaminů, které měly pokrýt jejich základní potřebu. Na rozdíl od nich se šťávy "nové generace" obohacují o jednotlivé vitaminy, zato ale ve vyšší koncentraci jako cílená prevence proti nemocím. Kromě šťáv existují dnes ale také různé pamlsky, jako například bonbony, které se rovněž obohacují o vitaminy. A už ani ovocné marmelády či zavařeniny nemohou postrádat vitaminové doplňky.
Probiotika
Tyto látky byly nejdříve vyvinuty pro použití v jogurtech, přičemž si každý výrobce nechal patentovat svůj vlastní bakteriální kmen pro výlučné použití. Probiotika jsou obsažena výlučně v mléčných výrobcích. Prebiotika se přidávají například do chleba, housek, šťáv a osvěžujících nápojů.
Minerální a stopové prvky
Do potravin se stále častěji přidávají nejen vitaminy, nýbrž také stopové prvky. Jedním z prvních výrobků byla sůl, do které se nejprve přidával jód jako prevence proti tvorbě strumy. Dnes se obohacuje ale také fluórem proti tvorbě zubního kazu. Tuto dávku můžeme doplnit při snídani jedním vajíčkem obohaceným o jód. Nejdůležitějšími minerály pro ty, kteří trpí osteoporózou, jsou kalcium a magnézium. Ty se přidávají do müsli, mléčných výrobků a osvěžujících nápojů.
Vitaminy
Potravinářské výrobky se nejčastěji obohacují o vitaminy A, C a E jako lapače radikálů při prevenci rakoviny. Přidávají se zejména do osvěžujících nápojů, šťáv a zmrazené zeleniny a doplňují se také magnéziem a kalciem.
Výtažky z aceroly a zeleného čaje
Do potravin se nepřidávají jenom jednotlivé syntetické vitální látky, ale také koncentráty přírodních látek. Zdrojem vitaminu A jsou například aronia (ovoce podobné jablku) nebo acerola (druh třešně). V Japonsku upřednostňují extrakt ze zeleného čaje, který má podobné účinky jako vitaminy A, C a E. Lepek z ovsa snižuje hladinu cholesterolu a v koncentrované formě se přidává do müsli a pekárenských výrobků.

Jídla ke zlepšení nálady

17. března 2008 v 17:11 Zajímavosti
Člověk nejí a nepije pouze proto, že je hladový a žíznivý. Mnohé potraviny obsahují látky podobné drogám, které vyvolávají v organismu něco jako mírnou "narkomanii".
Proto se jejich konzumace stává rozkoší. Začíná to již snídaní -na stůl přicházejí drogy ukryté v kávě, čaji, cukru, chlebě, džemu či medu. Na oběd přísun náladovek pokračuje -tentokrát v mase, opékaných bramborech a salátu. Tělo si však vyžaduje ještě něco navíc, a tak pokračujeme po obědě kávou, koláčem či zákuskem, večer před televizní obrazovkou zase repertoár doplňujeme buráky, bramborovými lupínky a dalšími pochutinami, lahví piva či pohárem vína. Nejsou to však výstřelky nějakého narkomana, ale naše běžné stravovací návyky.
Ve většině potravin a pochutin se vyskytUjí látky, které v nás vyvolávají příjemné pocity. Podle odborníků na výživu nejíme pouze proto, že máme hlad. Jde především o touhu po chuťových zážitcích a vystupňování rozkošnických pocitů z jídla. Takové látky se vyskytují v nejběžnějších potravinách -v mléce, obilninách, tucích, tvarohu, mase a dokonce i v hlávkovém salátu. Působí buď přímo na mozek a zahalují naši psychiku do růžových obláčků, nebo podněcují tvorbu látek vytvářejících příjemné pocity v hlavě. Pokud se při jídle přímo rozplýváme rozkoší, má to podle vědců své biochemické důvody: je to příprava organismu na "drogový" zážitek. Tělo totiž ví, že to, co člověk právě vychutnává jazykem, jsou náladotvorné látky. Lze je rozdělit do čtyř skupin:
-Organické signální látky, jako například tkáňový hormon serotonin, které v mozku přenášejí informace od buňky k buňce.
-Bílkoviny z masa, mléka a obilnin, které působí podobně jako opiáty.
- Povzbuzující látky, příbuzné amfetaminům známým z drogové scény.
- Rostlinné drogy jako morfin a kofein.
Jak vzniká a funguje tato chemie rozkoše se dá nejlépe vysvětlit na cukrech, kávě, pivu a čokoládě.
Cukr
Lidé odpradávna toužili po sladké chuti. To má dvě příčiny: mlsné sklony má člověk téměř od kolébky. Novorozenci, kterým nakapeme na jazyk či dudlík sladkou vodu, se "sladce" usmívají. Mimo to cukr působí i na naši psychiku, neboť uklidňuje. Kojenci například méně pláči, když dostanou oslazený nápoj. Jen co ucítí cukr, utiší se. Mnozí lidé lépe spí po sladkostech a lehčeji snášejí bolest. Cukr zvedá náladu. Klíčem k těmto pocitům je hormon serotonin. Když jíme sladká jídla, tělo vyloučí na zpracování cukru inzulin. Ten zase složitými biochemickými procesy podnítí v mozku tvorbu serotoninu, hormonu, který nám dává pocit blaha. Když tělo jednou zjistí, že cukr je schopný zlepšovat náladu, bude po něm vždy toužit. Deprese většinou vyvolává nedostatek serotoninu, proto většina antidepresivních léků je založena na této látce. Sluneční světlo brání organismu tuto látku odbourávat. Proto v létě málokdy míváme neovladatelnou chuť na něco sladkého, zatímco v zimním období si většinou "povolíme uzdu". Ve tmě totiž mozek začíná serotonin měnit na hormon melatonin -nálada je ztlumená, převládá pocit malátnosti, únavy. Nejnižší hladina serotoninu je ráno, proto jsou lidé ráno tak otráveni a nevrlí. A tak spěcháme, abychom si dali kávu nebo čaj. Kofein, který obsahují, podporovaný cukrem, případně sladkostmi, znovu rozproudí produkci serotoninu. Abychom ho měli dostatek, o to se prakticky snažíme celý den. Odpolední káva má ještě jednou vyhnat křivku jeho produkce před příchodem stmívání. Večer zase sáhneme po lahvičce něčeho "dobrého", protože alkohol brání odbourávání serotoninu.
Káva
Kofein, který si kávovník vytvořil, vyvinul na obranu proti hmyzu a roztočům, má povzbuzující vlastnosti a serotoninovou oklikou euforizuje. Proto se u člověka omezení pití kávy může projevit silnými bolesti hlavy. Je to abstinenční příznak. Tyto těžkosti však po několika dnech zase zmizí. Káva nás však netěší pouze obsahem kofeinu. V roce 1983 tým australských vědců objevil v hnědé tekutině stopy jistého opiátu. Tuto látku nemohli ihned do všech detailů analyzovat, její opiátové vlastnosti jsou však nesporné. To potravinářským chemikům vysvětluje, proč se i bezkofeinová káva stala obchodně úspěšným artiklem.
Pivo
Tento nápoj z fermentovaného ječmene se vyrábí přibližně 6000 roků. Chemie životních požitků je v tomto případě komplikovanější než u kávy, protože pivo působí na psychiku nejen obsahem alkoholu, ale i sladem a chmelem. Alkohol nezabraňuje organismu pouze odbourat serotonin, ale rozpoutává v těle celé kaskády procesů látkové výměny. Při odbourávání alkoholu vzniká toxická chemická látka acetaldehyd, která při vyšších koncentracích vyvolává "kocovinu" a bolesti hlavy. Při nižších koncentracích ovšem reaguje společně se serotoninem a jinou signální látkou -dopaminem. Při této souhře vznikají jednak beta-karboliny, známé z obilní kávy, jednak norlaudanozolin, předstupeň morfia.
Čokoláda
V této sladké pochoutce je nejméně šest různých látek, respektive seskupení mající vliv na lidskou psychiku. Je to především cukr, který prostřednictvím mozku zvedá hladinu serotoninu. Podobným způsobem působí i kakaové máslo, náladovka číslo dvě. Zatímco rychle se vstřebávající cukr účinkuje ihned, kakaové máslo se vstřebává pomaleji, zato tím déle působí a vyvolává pocit příjemnosti. Kakao dále dodává kofein, jakož i řadu příbuzných a podobně působících látek, jako jsou teobromin a teofylin. Během fermentování kakaových bobů se mimo to tvoří takzvané biogenní aminy, mimo jiné i "chemická látka lásky" -fenyletylamin, který působí na dobrou náladu a duševní vyrovnanost. Vzniká údajně i při nejintimnějších projevech lásky. Čokoláda je nepochybně pro mnohé jakousi náhradou drogy lásky, kterou se rádi utěšují především osamělí a opuštění lidé. Věda zatím zná pouze zlomek účinných látek v potravinách a pochutinách, majících vliv na naši náladu a příjemné životní pocity.

Několik receptů ze šmakouna

17. března 2008 v 17:00 Vaříme zdravě
Špíz na studeno - slaný
Šmakoun nakrájený na čtverečky, plátkový sýr, papriky, ředkvičky, cibulka, pórek, případně listová zelenina
Příprava: Plátky Šmakouna nakrájené na čtverečky 2-3 cm, potřené ochuceným olejem nebo jen osolené, obdobné čtverečky plátkového sýru, papriku, ředkvičky, cibulku či pórek případně i listovou zeleninu (zelí,salát), vše nakrájené na plátky tak, aby je bylo možné postupně napichovat na krátké jehly na španělské ptáčky či špejle. Takto připravené špízy podáváme polité pikantními omáčkami, jogurtem se strouhaným křenem apod.
Salát ze syrové zeleniny
Plátky Šmakouna nakrájené na malé kostičky, šálek zeleného hrášku, šálek nastrouhané mrkve, celeru, mladé kedlubny a květáku, lžíce nadrobno nakrájené cibulky a lžička pažitky. Případné doplnění nakrájeným hlávkovým salátem jen zjemní chuť.
Příprava: Vše dobře promícháme se 1/4 litru jogurtu. Možno též použít pouze zálivku zhotovenou z vinného octa či citronu a vody oslazené aspartamem, ale salát je pak nutno zakapat olivovým nebo slunečnicovým olejem. Zeleninu možno kombinovat dle chuti a dostupnosti.
Šmakoun jako přírodní řízek
4 plátky Šmakouna, velká cibule, olej - tuk na smažení, 8lžic silného bujónu, lžička Vegety, sušená nebo čerstvá celerová a petrželová nať (dle vlastní chuti)
Příprava: Do mírně rozehřátého oleje vložíme osolené plátky a zvolna smažíme z obou stran. Část oleje oddělíme na osmažení nakrájené cibulky do zlatova, podlijeme vývarem, necháme trochu vysmahnout, přidáme Vegetu a natě, jen krátce povaříme, odstavíme a poléváme řádně prohřáté plátky. Podáváme doplněné hlávkovým salátem, ředkvičkou, kedlubnou nebo dle chuti i kompotem. Můžeme též smažit bez tuku např.na folii No-stick.

Šmakoun jako náhražka masa

17. března 2008 v 17:00 Potraviny pro Vaši linii
Stále více lidí se dnes uvědomuje, že je nutné starat se o své zdraví, a proto se snaží konzumovat co nejvíce pokrmů, které tělu prospívají. Je ovšem těžké se připravit o jídla, které nám chutnají...přitom se tak ale vůbec nemusí dít. Dnešní trh už nabízí mnoho výrobků, které maso chuťově nahradí, ale mimo to jsou i prospěšné a zdravé. Postupně si ukážeme, které to jsou a také jak a co z nic připravit. Dnes je na řadě Šmakoun.
Šmakoun
Šmakoun je výrobek, který nám umožní přijmout kvalitní bílkovinu, aniž by byla vázána na tuk. Základem je proteinová hmota, vyrobená z čistého vaječného bílku novou technologií, a to tepelnou tlakovou koagulací. Díky této technologii je konzistence výrobku podobná kuřecímu či rybímu masu. Tento výrobek má velmi nízkou energetickou hodnotu - 220 kJ a 0,01 g sacharidů na 100 g, neosahuje žádný tuk ani cholesterol. Pro svoji chuť a vlastnosti je vyhledáván nejen lidmi s problémy s nadváhou či vysokou hladinou cholesterolu, ale všemi, kteří chtějí zdravě jíst.
Nutriční hodnota na 100 g proteinové hmoty:
Energie 230 kJ, Sušina 18,8 g, Bílkoviny 3,1 g, Rostlinné tuky 0,2 g,Sacharidy 0,5 g

Proteinový plátek má hmotnost 100 g a je balen po 2 nebo 5 kusech ve vakuovaném sáčku a má dlouhou záruční dobu. Úprava proteinového plátku má mnoho variant. Lze konzumovat za studena např. v zeleninovém salátě, za tepla na všechny možné způsoby, např. přírodní plátek, čína, guláš a podobně. Lze s ním zacházet jako s kuřecím masem. Samotný plátek však lze podusit na zelenině a servírovat jako dušené maso. Velmi pikantním pokrmem je čínská směs, kde proteinový plátek výborně nahradí maso. Plátky však nemusíme upravovat jen jako teplou stravu. Za studena je vhodná kombinace do zeleninových salátů nebo nahradí masné výrobky na obložených studených mísách.
Proteinový plátek se dá i umlít nebo podrtit v mixéru. Jemnou drť ochutíme kořením nebo jogurtem a získáme velmi chutnou pomazánku.
→ podívejte set aké na Několik receptů ze šmakouna

Co lze připravit z kapusty

17. března 2008 v 16:57 Vaříme zdravě
Kapusta obsahuje celou řadu výživných látek, kterými lze bojovat proti spoustě zdravotních potíží.
Kapusta hlávková má vysoký obsah vitaminů a minerálů, především vitaminu C, dále pak betakaroten, niacin, pyridoxin, vitamin B, K, E, fosfor, vápník, železo a selen. Snižuje hladinu cholesterolu, pozitivně ovlivňuje játra, střeva a žaludek. Pomáhá při ekzémech a kožních problémech, při pálení žáhy, příznivě ovlivňuje srdce, cév a imunitní systém. Je pomocníkem při zácpě a zmenšuje riziko rakoviny tlustého střeva. Kapusta růžičková má v sobě mnoho vitaminu C, B1, B2, minerálních a sirných látek. Pomáhá při chorobách štítné žlázy a látkové výměny. V kapustě kadeřavé se skrývá vysoký obsah vitaminu C a hodnotných bílkovin.
Recepty:
Kapusta se strouhankou a sýrem

1 větší kapusta, celozrnná strouhanka, olivový olej, sůl, 50 g strouhaného sýra
Kapustu umyjeme, rozčtvrtíme a uvaříme v osolené vodě. Na oleji osmahneme strouhanku. Horkou kapustu dáme na talíře, posypeme strouhankou a nahrubo nastrouhaným tvrdým sýrem. Podáváme s celozrnným pečivem.
Kapusta s houbami
1 kapusta, 400 g čerstvých hub, 2 vejce, olivový olej, 1/4 litru zeleninového vývaru, cibule, celozrnná strouhanka, sůl, pepř, kmín
Pokrájenou cibuli zpěníme na oleji, přidáme plátky hub, podusíme, zalijeme vejci, ochutíme kořením a osolíme, případně můžeme zahustit strouhankou. Listy kapusty spaříme, na každý list dáme náplň, svineme do závitků a vložíme do olejem vytřené zapékací misky. Podlijeme vývarem a dusíme v troubě doměkka. Podáváme s rýží.
Dušená kapusta
1 hlávka kapusty, 1 cibule, 1 lžička celozrnné mouky, olivové olej, sůl
Nadrobno pokrájenou cibuli zpěníme na oleji, přidáme na proužky nakrájenou kapustu, osolíme, podlijeme trochou vodou a dusíme doměkka. Hotovou kapustu zaprášíme hladkou moukou a ještě chvíli podusíme.
Bengálská kapusta
150 g kapusty, 150 g brambor, 30 g tomatové šťávy, stroužek česneku, mletá skořice, mletý zázvor, mletá paprika, mletý hřebíček, sůl, chilli, olivový olej
Brambory uvaříme v osolené vodě doměkka. Na teflonové pánvi potřené olivovým olejem zpěníme papriku, zázvor, chilli a vlijeme tomatoovu šťávu. Přidáme pokrájenou kapustu, utřený česnek a sůl a dusíme. Pak přidáme brambory a ještě chvíli podusíme. Hotové jídlo poprášíme mletou skořicí a hřebíčkem.
Kapusta s uzeným tempehem
600g kapusty, 100 g uzeného tempehu, 1 cibule, 3 stroužky česneku, 3 větší brambory, sůl, pepř
Pokrájeno cibuli zpěňte s tempehem na oleji a přidejte kapustu nakrájenou na proužky. Vmíchejte utřený česnek, osolte a ochuťte pepřem. Duste přibližně 15 minut. Pak přidejte na kostičky nakrájené brambory a duste do změknutí.
Kapustový nákyp s brambory
1 celá kapusta, 750 g brambor, 2 lžíce olivového oleje, sůl, pepř, 4 vejce, 200 ml mléka, 1 lžička kmínu
Kapustu zbavíme košťálu a nakrájíme na proužky. Oloupané brambory pokrájíme na kostičky.
V hrnci krátce na oleji podusíme kapustu. Přidáme brambory, sůl a pepř. Přilijeme čtvrt až půl litru vody, promícháme a povaříme pod pokličkou přibližně 15 minut. V mléce rozkvedláme vejce a ochutíme solí, pepřem a kmínem. Do zapékací misky dáme zeleninu, zalijeme mlékem a v troubě pečeme přibližně 30 minut na 200 stupňů.
Růžičková kapusta s parmazánem
600 g růžičkové kapusty, 3 stroužky česneku, 60 g parmazánu, olivový olej, sůl, pepř
Pokrájenou kapustu uvaříme v osolené vodě doměkka. Na oleji osmahneme pokrájený česnek, přidáme hotovou kapustu, pepř, sůl, prohřejeme a na talíři posypeme parmazánem.

Recepty z pórku

17. března 2008 v 16:51 Vaříme zdravě
V zelené části má až dvojnásobek vitaminů než v bílé, proto se zelených listů nezbavujeme, ale konzumujeme je také. Má diuretické vlastnosti, proto pomáhá revmatikům a při onemocnění dnou. Zabíjí bakterie a kvasinky ve střevech a žaludku, pomáhá při nadýmání, zácpě a střevních kolikách. Fosfor povzbuzuje činnost mozku a snižuje hladinu cholesterolu. Účinně působí proti změnách cév způsobeným stářím. Je to výborný preventivní prostředek při chorobách žil, působí proti krevním sraženinám. Obsahuje také mangan a selen, který podporuje imunitní systém.
Recepty z pórku:
Pórková omáčka

2 menší pórky, 3/4 l zeleninového vývaru (wurzl), 4 lžíce celozrnné mouky, pepř, sůl, lžíce olivového oleje
Na oleji osmahneme mouku, zalijeme vývarem a povaříme. Mícháme, aby nevznikly žmolky. Přidáme nadrobno nakrájený pórek, necháme přejít varem, osolíme, opepříme. Podáváme s masem a knedlíkem nebo bramborem.
Zapečený pórek
750 g brambor, 4 pórky, svazek petrželky, sůl, pepř, tymián, 2 dl zeleninového vývaru, 2 lžíce olivového oleje
Oloupané brambory nakrájíme na tenké plátky, pórkům odřízneme zelenou část a bílou nakrájíme na kolečka. Zapékací misku vytřeme olejem, dno poklademe plátky brambor, na ně dáme pórek, sůl, pepř, tymián a petrželkou a dáme další vrstvu brambor a pórku. Zalijeme vývarem, pokapeme olejem a dáme péct do středně teplé trouby na 45 minut. Podáváme teplé.
Dušený pórek
2 větší pórky, 20g olivového oleje, 20g mrkve, 20g celeru, 20g cibule, 1 bobkový list, pepř, sůl, hrnek zeleninového vývaru
Z pórků odstraníme zelené části a umyté bílé části urovnáme na zapékací misku vytřenou olejem. Posypeme mrkví, cibulí a celerem, které jsme pokrájeli na tenká kolečka, přidáme bobkový list, osolíme, opepříme a zalijeme vývarem. Dusíme pod pokličkou v troubě téměř doměkka, ke konci bez pokličky, aby se vývar odpařil.
Pórkové soté
menší pórek, 1 střední cuketa, cibule, 2 lžíce bílého jogurtu, olivový olej, sůl
Cibuli pokrájíme, zpěníme na oleji, přidáme na kostičky nakrájenou cuketu a pórek na kolečka. Chvíli podusíme, přidáme sůl. Na talíři vmícháme jogurt a podáváme.
Pórková rýže
1 kg kopřiv, 200 g rýže, 100 g pórku, 2 rajčata, lžička mleté papriky, sůl, olivový olej
Na oleji zpěníme nadrobno nakrájenou cibuli a zasypeme mletou paprikou. Pak přidáme rajčata nakrájená nadrobno, pokrájené kopřivy a pórek a zalijeme teplou vodou. Když se voda vaří, vložíme rýži, osolíme a uvaříme doměkka.
Pórkové závitky
800 g pórku, 8 plátků sýra, 2 lžíce olivového oleje, lžíce hořčice
Pórek nakrájíme na špalíčky podle velikosti sýra a uvaříme ho v páře do poloměkka. Plátky sýra potřeme hořčicí a zabalíme do nich pórky. Vložíme do zapékací misky vytřené olejem a zapečeme ve středně vyhřáté troubě, dokud sýr nezezlátne.
Pórkový salát
400 g pórku, 200 g čerstvých žampiónů, citronová šťáva, sůl, pepř, olivový olej
Žampiony pokrájené na plátky osmahneme na olivovém oleji. Pórek nakrájíme na jemné kolečka, smícháme se žampióny, solí, pepřem a pokapeme citronem. Podáváme s celozrnným pečivem.
 

Mořské řasy

17. března 2008 v 16:49 Potraviny pro Vaši linii
Mořské řasy jsou zdrojem potravy lidstva od nejstarších dob. Jsou nejkvalitnějším a organismem nejsnáze využitelným zdrojem lehce stravitelných bílkovin a uhlovodanů.
Kombu
Kombu je hlubokomořská řasa tvořená tvrdými listy o délce 5-10 metrů, které mají po usušení tmavě zelenou barvu. Kombu obsahuje kyselinu alginovou, která je nestravitelná a působí jako přirozený čistič střev, protože vymetá z tlustého střeva usazeniny a jedy. Chrání také před vstřebáváním těžkých kovů, snižuje hladinu cholesterolu a chrání před vysokým krevním tlakem. Kombu patří k řasám, které jsou nejbohatší na jód, proto ji Číňané po staletí používají k ošetření štítné žlázy.
Nori
Nori patří k nejrozšířenějším mořským řasám. Velmi kvalitní nori pochází z Japonska, kde má výborné podmínky k růstu. Nori roste na sítích v pobřežních vodách, kde se za odlivu sbírá a pak se suší na slunci na papírových listech. Je citlivá na kvalitu vody, takže roste jen v čistých vodách. Nori je výbornou prevencí ateriosklerozy, pomáhá snižovat krevní tlak, obsahuje řadu vitaminů, minerálů, bílkovin, chlorofyl, jako všechny řasy také dostatek jódu a kyselinu alginovou, která pomáhá odvádět toxiny z těla. Mořské řasy by se měly podávat v nižších dávkách, ale pravidelně. Nori se používá spíš jako koření při vaření luštěnin, polévek či zeleninových jídel.
Wakame
Wakame je dlouhá řasa rostoucí v okolí japonského ostrova Hokkaidó, kde se sklízí od února do června pomocí dlouhých háků. Pak se namáčí do vařící vody, pak do čerstvé studené vody a nakonec se suší na šňůrách. Pomáhá při čištění krve, posiluje krevní oběh a podobně jako kombu zabraňuje šedivění vlasů. Pro použití do salátů namočíme řasu na pár minut do vody.
Arame Arame patří mezi hnědé řasy, má velmi jemnou chuť a roste hojně na pobřeží japonského ostrova Izu. Sbírá se ručně od května do srpna, pak se sedm hodin vaří a suší na slunci. Arame má díky obsahu přírodního cukru manitu nasládlou chuť, obsahuje velké množství jódu, vápníku a vlákniny. Má příznivý účinek na vysoký krevní tlak a pomáhá při léčbě onemocnění ženských pohlavních orgánů.

Dýňové semínko

17. března 2008 v 16:42 Potraviny pro Vaši linii
Dýňové semínko je výborná potravina s řadou cenných látek, která pomůže zabránit mnoha zdravotním potížím.
Dýňová semínka jsou prodávána bez tvrdého obalu, ve kterém jsou v dýni uložena, mají tmavězelenou barvu a oříškově nasládlou chuť.
Obsahují velmi hodnotné tuky, esenciální mastné kyseliny skupin Omega 3 i Omega 6, aminokyseliny a proteiny. Mají mnoho zinku, hořčíku, vitamínů skupiny B, E, železo a mangan. Zmírňují stres, potlačují parazity v zažívacím traktu, mají protinádorový efekt. Snižují cholesterol, vysoký tlak a riziko infarktu. Obsahují přírodní hormonálně účinné látky zpomalující proces stárnutí. Pomáhají při zánětech močových cest a jsou vhodnou prevencí problémů s prostatou. Zároveň zlepšují stav vlasů a kvalitu nehtů.
Při nákupu vybírejte semínka, která jsou nepražená a nejlépe v bio kvalitě. Hodí se také k přípravě nejrůznějších pokrmů, do salátů, omáček, při pečení. Je dobré semínka je před konzumací na několik hodin namočit do vody, čímž se aktivují enzymy.

Rukola, roketa, mangold a polníček

17. března 2008 v 16:41 Potraviny pro Vaši linii
Tyto čtyři rostliny jsou zdravým a chutným doplňkem stravy, kterým si můžete zpestřit váš jídelníček a výborně si tak doplnit vitaminy a minerály.
Že existuje hlávkový nebo čínský salát, to jistě každý ví a možná i vy tuto zeleninu často konzumujete. Můžete si ale rozšířit obzory a hlavně obohatit váš jídelníček o další skvělé zelené rostliny, které zatím stojí ještě trochu v pozadí. Dají se přidat nenásilně k mnoha pokrmům a vy tak můžete do těla dostat plno cenných látek, kterých není nikdy dost. Stačí si je posekat a přidávat například na obložený chleba a pokud je posekáte hodně najemno můžeme jimi posypat těstoviny, rizoto, zeleninová jídla a podobně - fantazii se meze nekladou.
Rukola
Rukola (Rucola selvatica) je rostlina z čeledi brukvovitých, má neobvyklou, těžko popsatelnou ostřejší a štiplavější chuť, která dokáže zpestřit každé jídlo, hlavně pak saláty, zeleninové pokrmy, těstoviny, rizota. Rukola se většinou konzumuje syrová, dá se ale také podusit na olivovém oleji s česnekem -v této úpravě se podává jako samostatná příloha. Má drobné lístky podobné listům pampelišky, které se pouze otrhají, opláchnout a jsou připraveny ke konzumaci. Rukola je stále populárnější bylinka, ovšem je problém sehnat u nás semínka. Pokud ji chcete mít na své zahrádce, kupte si trs rukoly v květináčku, který je běžně dostání k obchodech v oddělení zeleniny stejně jako ostatní druhy bylinek jako pažitka, petrželka a tento trs si zasaďte. Dá se také přesadit do truhlíku a pěstovat na balkoně nebo na venkovním parapetu. Lidé si často rukolu pletou s jí velmi podobnou rostlinou - roketou setou, jde ale od dvě odlišné rostliny.
Roketa
Na rozdíl od rukoly jsou semínka rokety (Eruca sativa) k sehnání běžně. Roketa také patří do čeledi brukvovitých, má drobné lístky, na rozdíl od rukoly jsou oválnější bez pro rukolu typického ostrého vykrajování a dá se snadno vypěstovat. Příprava a konzumace je stejná jako u rukoly -také velmi podobně chutná.
Pěstování rokety je opravdu jednoduché, je to podobné jako u řeřichy. Na talíř dáme navlhčenou vatu, tu posypeme rovnoměrně semínky rokety a necháme klíčit na světlém místě. Po dvou týdnech můžete sklízet maličké lístky. Lépe se jí ale daří v truhlících v rašelině, kde se lépe rozroste (sklízíme asi za měsíc). Velmi dobře roste na zahrádce, kde ji vséváme do řádků dvacet centimetrů od sebe.
Polníček
Tato salátová zelenina má mladé aromatické listy, které mají oříškovou příchuť. Je biologicky významnější než hlávkový salát a má silné účinky při posilování imunity organismu. Podporuje krvetvorbu, zvyšuje výkonnost a vitalitu, působí protistresově, aktivuje látkovou přeměnu v buňkách. Obsahuje vitamin A, C, E, železo, hořčík, betakaroten, kyselinu listovou. Tato směs přírodních látek ho předurčuje jako zeleninu pro lidi se srdečními obtíženi, kteří jsou náchylní k k infarktu a celkově pro všechny, kteří potřebují zlepšit soustředění a vitalitu.
Ke konzumaci se hodí rostliny s malým počtem lístků, čím jsou menší, tím jsou aromatičtější. Při kuchyňském zpracování nejdříve odstraníme poškozené nebo zvadlé listy, odřízneme kořen a propereme ve studené vodě. Listy jsou křehké, dáváme proto pozor, aby se nepomačkaly, jinak ztratí šťavnatost. Upravujeme jako salát s různými druhy zálivek.
Mangold
Mangold je zelenina podobná špenátu a také se jako špenát připravuje. Větší a starší listy bývají poněkud tužší, takže z nich odstraníme řapík (řapík se pak může zpracovat jako chřest), malé lístky konzumujeme celé. Hodí se do salátů, polévek, omáček. Mangold obsahuje vitamin B, A a C, draslík, hořčík, fosfor, železo a vápník. Drobné lístky přidáme do polévek, omáček nebo salátů. Mangold je nenáročný pro pěstování na zahrádce, stačí půdu posypat semínky. Když pak na záhonku necháme mangold vykvést a vysemenit, můžeme mít neustále nové výhonky naprosto bez práce. Mangold je také velmi odolný a tak časně zjara a dlouho do podzimu se můžeme těšit z úrody.

Pažitka a petržel

17. března 2008 v 16:36 Potraviny pro Vaši linii
PAŽITKA
Pochází pravděpodobně ze Středomoří, planě roste v Evropě, Asii, Severní Americe podél vodních toků. Pažitka je vytrvalá cibulovina, která roste v trsech s jemnými dutými temně zelenými listy, 20-30 cm vysoká, s kulovitým květenstvím slézové nebo purpurové barvy.
Pažitka je důležitý zdroj vitaminu C, který můžeme konzumovat po celý rok, hlavně pak v zimních měsících, kdy je potřeba jeho zvýšená konzumace jako prevence chřipek a nachlazení. Kromě toho obsahuje i mnoho karotenu, sodíku, vápníku, draslíku, fosforu, železa a síry. Pažitka podporuje trávení, snižuje krevní tlak a má vliv na chuť k jídlu.

Pažitka je vytrvalá rostlina, která tvoří mohutné trsy, proto potřebují dobrou zeminu. Druhým rokem narostou květní stvoly, které nemají pro rostliny žádný význam. Trs můžeme přesadit i do květináče, abychom mohli sklízet i přes zimu a na jaře opět vysadit. Můžeme vysévat také do truhlíků na okenním parapetu. Množíme dělením trsů. V průběhu roku ořezáváme nadzemní části, aby pažitka nevykvetla.
Jako koření se používala už ve staré řecké a římské kuchyni. Spolu s petrželkou je to dodnes oblíbená polévková zeleň. Hodí se na chleba s pomazánkou, máslem a všude tam, kde je zapotřebí mírnější aroma než má cibule. Používají se čerstvé nebo sušené listy. Je vhodná do omáček, do vaječných jídel, do bylinkového másla, na zdobení čerstvých zeleninových salátů, na přílohy, na ozdobení pečených mas a ryb, na obložené chlebíčky.

Kuchařský tip:
Bylinkové máslo

2 lžíce pažitky
2 lžíce petržele
250 g másla
citronová šťáva
sůl
pepř
Máslo necháme změknout a pak do něj vmícháme najemno posekané bylinky, sůl, pepř a trochu citronové šťávy. Necháme ztuhnout v lednici a používáme na pečivo nebo při přípravě dalších pokrmů.
PETŘŽEL
Název pochází z řeckého názvu pro skálu a kámen- petros. Zatímco Řekům symbolizovala lidi nezlomné, odvážné, Římané jejím jménem nazývali bezdětné muže. Současně ji však považovali za afrodiziakum. Její účinek údajně vyzkoušel i Julius Caesar, ale starší Calpurnie mu přesto syna neporodila, zato Kleopatra ano.
Už ve starověku byla petržel známá v celé západní Evropě a léčili jí téměř všechny choroby. Earl Mindell ve své Bibli bylinek píše, že jeho babička každý večer pila odvar z petrželové natě. Když se jí ptal, proč to dělá, pokrčila rameny a odpověděla, že i její stará babička to dělala a "ta se ve věcech vyznala". V odvaru se totiž nacházelo mnoho minerálů a vitaminů, proto osobě, která ho pravidelně pila, nehrozila anémie ani ztráta imunity.
Petrželová nať obsahuje hodně železa, vápníku, křemíku, hořčíku, vitaminů C, E, K a provitamin A. Není divu, že o petrželové nati kdysi prohlašovali, že je "první po mléku". Působí profylakticky na anémii, současně ji i léčí, snižuje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, čistí krev, regeneruje cévy. Vědci uvažují o tom, že může mít i protirakovinové účinky, což je předmětem výzkumu. Kořen a semena petržele obsahují éterický olej, jehož hlavními složkami je močopudný apiol a flavonoidy uvolňující křeče.
Petržel urychluje trávení, působí proti nadýmání a větrům a také močopudně. Pomáhá při chorobách ledvin a močového měchýře. To však ještě není všechno. Petržel lze používat při kašli a astmatu. Šťáva z kořene a olej mají protibakteriální účinky. Stačí jím natřít místo po štípnutí komárem a otok i bolest zmizí velmi rychle. Je třeba ovšem vědět, že zatímco petrželová nať a léky z ní nikomu neuškodí, koncentráty z kořene, především olej, nejsou vhodné pro děti a těhotné či kojící ženy (mohou způsobit křeče). Zajímavé je, že kořen a nať petržele se začaly používat v kuchyni až v 16. století. Zatímco nať má mnohé přednosti, včetně chuťových, kořen nemá velkou výživnou hodnotu. Dbá však o zdraví našeho organismu, hlavně zažívacího traktu.

Pokrmy z jáhel

17. března 2008 v 16:31 Vaříme zdravě
Jáhelník
Uvaříme v libovolném poměru jáhly s rýží nebo kroupami. Pak do vymazaného pekáče klademe vrstvu jáhel a vrstvu ovoce (meruněk, jablek, švestek) a vrstvy střídáme. Vše se peče asi 20 minut.
Vyzkoušet můžete také jáhly se zeleninou: opražíme zeleninu (podle vlastního výběru), přidáme jáhly a pražíme asi 5 minut. Přidáme osolenou vodu, přivedeme k varu a necháme vařit asi půl hodiny, dokud se voda nevyvaří.
Mexické jáhly
Ingredience:

100 g jáhel
150 g rajčat
2 stroužky česneku
půl cibule
10 g mandlí
zázvor
mořská sůl
chilli koření
olivový olej
Postup přípravy: Jáhly vaříme ve vodě doměkka. Cibuli pokrájíme nadrobno, česnek na plátky a vše zpěníme na olivovém oleji. Rajčata spaříme, oloupeme, pokrájíme na kostičky a přidáme k jáhlům. Vmícháme nadrobno pokrájené mandle, osolíme, ochutíme chilli kořením a špetkou zázvoru.
Placičky z jáhel
Ingredience:
vařené jáhly
strouhaná mrkev
vejce
jarní cibulka
čerstvé bylinky
sůl
olivový olej
ovesné vločky
Postup přípravy: Uvařené jáhly rozmačkáme, přidáme strouhanou mrkev, posekanou jarní cibulku i s natí, sůl, posekané čerstvé bylinky, jedno vejce a trochu namočených ovesných vloček. Rukama tvarujeme placičky, dáme je na plech s pečícím papírem potřeným olivovým olejem a upečeme z obou stran.
Jáhly s jablky
Ingredience:

200 g jáhel
5 jablek
5 dcl sójového mléka
olivový olej
strouhaný kokos
2 lžíce medu
sůl
Postup přípravy: Spařené jáhly uvaříme v mírně osoleném sójovém mléku, pak přidáme strouhaná jablka, kokos, osladíme medem, vmícháme trochu olivového oleje a promícháme.
Houbové jáhly
Ingredience:
200 g jáhel
30 g sušených hub
2 cibule
petrželová nať
2 lžíce olivového oleje
kmín
sůl
čerstvé bylinky
Postup přípravy: Jáhly spaříme a uvaříme v osolené vodě doměkka. Posekanou cibuli zpěníme na oleji, přidáme houby (které jsme předtím namočili), kmín, přilijeme trochu vody, podusíme, přidáme uvařené jáhly a ještě podusíme. Osolíme, přidáme posekané čerstvé bylinky (petrželku, pažitku, libeček, atd.) a podáváme.
Jahelná kaše
Ingredience:

půl hrnku jáhel
1 jablko
med
rozinky
skořice
ořechy
Postup přípravy: Spařené jáhly zalijeme vařící vodou do dvojnásobné výše jáhel a pomalu vaříme doměkka. Ke konci přidáme nastrouhané jablko, osladíme medem a přidáme skořici, rozinky, oříšky. Kaše se dá jíst teplá i studená.
Jáhlový krém
Ingredience:
Půl hrnku jáhel
asi dva hrnky vody
4-5 jablek
med
skořice
Postup přípravy: Jáhly uvaříme doměkka. Jablka oloupeme, nakrájíme na čtvrtky, zalijeme 2 hrnky vody, osladíme medem, ochutíme špetkou skořice a krátce povaříme. Po zchladnutí jablka i jáhly rozmixujeme na hladký krém.

Zdravé jáhly

17. března 2008 v 16:31 Potraviny pro Vaši linii
Z jáhel můžeme uvařit množství slaných nebo sladkých pokrmů, mezi nejznámější patří například jáhelník.
Jáhly jsou loupané proso, vznikají po odstranění semenné slupky. Jsou významnějším zdrojem vitaminů než ostatní obilniny, obsahují velké množství vitaminu B, železa, fosforu. Jsou vhodné pro studující, sportovce, těžce pracující a rekonvalescenty. Jsou ideální potravinou při chudokrevnosti, vyčerpanosti, po nemocech a úrazech. Zlepšují imunitu a látkovou přeměnu. Obsahují 70-73% sacharidů a 11 do 13% bílkovin.
Jáhly se připravují tak, že je nejprve propláchneme a vícekrát spaříme vroucí vodou, abychom odstranili jejich nahořklou chuť. Stačí vařit jen okolo 30 minut a není nutné je před vařením namáčet.
→ Podívejte se teaké na Pokrmy z jáhel

Kolo, zázračný prostředek ke štíhlé linii

15. března 2008 v 14:22 Pohyb
S teplými dny přichází na každého, kdo si chce upravit postavu, zhubnout a být v kondici, chuť sportovat a možná i vyrazit do přírody. Nejpříhodnějším, nejjednodušším a nejefektivnějším prostředkem může být právě kolo.
Kolo v přírodě a doma
Nelze ovšem jednoduše říci, že kolo je všelékem na dokonalou postavu. Je nutno rozlišovat mezi pojmy spinning a cycling na jedné straně a mezi kolem jako dopravním prostředkem na straně druhé. Hlavní rozdíl je v tom, že pojmenování spinning je chráněno jako ochranná známka a právně chráněna jsou i kola a způsob jízdy. U obou se ale jedná o podobnou disciplínu - jízdu na stacionárních kolech při organizovaných společných hodinách. Takže máte na výběr: buď v hale, nebo v přírodě. Anebo doma na rotopedu.
Proč právě kolo?
Kolo je nejlepším pomocníkem při shazování kil a hubnutí, protože při svižné hodince spálíte zhruba desetkrát více energie než při jiné aerobní činnosti (jedná se zhruba o 500 kilokalorií), a to bez toho, abyste příliš zatěžovali klouby. Je to dostupný nástroj k dokonalé a vysportované postavě, správné činnosti srdce, pevným hýždím a nohám a dobrému pocitu. Potěší i absence nudy, protože na kole se dá vystřídat 5 stylů jízdy (variace na polohu v sedle a nad sedlem), pozorovat krajina nebo poslouchat hudba a posunovat práh výdrže a tepové frekvence.
Hubnutí na cestě
Jízda na kole v přírodě má své výhody. A obzvláště v teplých měsících. Můžete také strávit čas ve společnosti rodiny či přátel, poznat zajímavou krajinu (speciální cyklistické mapy budou jistě dobrým pomocníkem), nadýchat se čerstvého vzduchu a u toho ještě tvarovat postavu a shazovat kila. Jedinou nevýhodou je jen nutnost dodržování silničních pravidel a fakt, že na spálení stejného množství kalorií jako při spinningu nebo cyclingu potřebujete buď stejně svižnou techniku jízdy a obdobně pestrý terén, nebo zhruba dvojnásobný čas.
Pitný režim
Stejně jako při jiných sportech i při jízdě na kole je třeba zachovávat určitá pravidla, abychom si neublížili a co možná nejvíce minimalizovali úrazy, vyčerpání a úbytek energie. Jízda na kole má totiž energii dobíjet. Vždy je třeba se na začátku rozehřát a rozjet. Tím rozhýbeme svaly a klouby a připravíme tělo na výkon, který od něj posléze budeme vyžadovat. A stejně tak na konci je třeba se vždy protáhnout. Je neméně důležité si kolo správně nastavit a dodržovat samozřejmě pitný režim. Pozvolna a po malých doušcích. Mám na mysli nealkoholické (nejlépe neslazené) tekutiny. Alkoholické nápoje (zejména pivo) jsou jistě pro cyklisty lákadlem (při klasické cyklistice v přírodě) a motivací, nicméně je nutno zdůraznit, že jejich konzumaci před jízdou i během jízdy zakazují pravidla silničního provozu. Ostatně konzumace alkoholu se neslučuje ani s cílem spalovat kalorie a s dietním režimem. Pokud vám jde opravdu o snížení váhy, pak zůstaňte raději u vody.
Kolektiv táhne
Trenéři a instruktoři spinningu a cyclingu se jednoznačně neshodují v tom, zda je lepší a zdravější jízda v přírodě, nebo ve skupině pod střechou.
Někteří vychvalují kolektivní cyklistiku v místnosti, protože odpadá řada faktorů jako nevhodný terén, přílišná zátěž, nesprávné držení těla, odpor větru, nepřízeň počasí, všichni jsou navíc pod kontrolou zkušeného a školeného instruktora. Motivující je také kolektiv lidí kolem a muzika, která hraje při takových hodinách velkou roli.
Jiní chválili terapii čerstvého vzduchu a slunce v kombinaci s pohybem. Shodli se ale na jednom. Cyklistika je úžasný, jednoduchý a zdravý sport, který formuje vytrvalost, kondici a postavu v problémových partiích velice spolehlivě a efektivně. Zkusíte-li zařadit vyjížďky do svého programu pravidelně, výsledky (a celková psychická pohoda) na sebe nenechají dlouho čekat.

Češi stále tloustnou, přesto jsou spokojení

15. března 2008 v 14:16 Inspirace ze světa
Podle průzkumu agentury Median pro MF DNES je se svou postavou spokojeno přes 70 procent dotázaných. Náročnější nejsou ani na své okolí. Jen 14 procent si přeje, aby jejich partner zhubl.
Plnoštíhlé modelky v plavkách v reklamě na mýdlo? V zahraničí měl pokus ukázat "tvary opravdových žen" velký ohlas, ale Češi na reklamě nic zvláštního neviděli. Stále totiž nepovažují nadváhu za problém. I přesto, že jí trpí už polovina Čechů.

Počet lidí s nadměrnou váhou trvale roste. Podle České obezitologické společnosti jich je už 52 procent. Problémem sice trpí mnohem více mužů než žen, vysoké stupně obezity jsou však u obou pohlaví stejně časté. Zdravotníci mají jasno. Může za to nezdravý životní styl: hodně jídla a málo pohybu.
A výzkum to potvrzuje. Češi se náročnějším fyzickým aktivitám věnují jen dvě hodiny týdně, odborníci přitom doporučují dvojnásobek.
Ze statistik dále plyne, že lidé s nadváhou také mnohem více sledují televizi nebo spí. Ve volném čase se pak věnují hlavně domácím pracím. Naopak méně času tráví v zaměstnání či ve škole.
Celá třetina dotázaných přitom tvrdí, že za jejich problémy s váhou mohou vrozené dispozice. "Riziko nadváhy v dospělosti skutečně stoupá s jejím výskytem v dětství a také v rodině," potvrdil ředitel Endokrinologického ústavu Vojtěch Hainer. Mají-li oba rodiče nadváhu, je podle obezitologů velmi pravděpodobné, že ji jednou budou mít i jejich děti. Třem čtvrtinám z nich navíc vydrží jejich problémy až do dospělosti. Tlustí také častěji trpí vysokým krevním tlakem, onemocněním srdce či kloubů a páteře. Například pravděpodobnost cukrovky je u obézních až pětkrát vyšší než u lidí s normální váhou.
Výzkum však varuje: pětina lidí si svou nadváhu vůbec nepřipouští. Jednoznačně mezi nimi převažují muži, pro něž je nadbytečný tuk nebezpečnější. Polovina už se sice někdy pokusila zhubnout, většinou však neúspěšně.

K hubnutí po porodu údajně pomáhá spánek

15. března 2008 v 14:08 Rady a tipy
S hlavolamem vyrukovali američtí vědci na čerstvé maminky. Poradili jim, že pokud chtějí shodit nadbytečné kilogramy nabyté v těhotenství, měly by se i v období náročné péče o kojence snažit dopřát si víc spánku.
Badatelé zjistili, že matky, které spí denně pět hodin nebo i méně v době, kdy je jejich ratolestem šest měsíců, budou mít s třikrát větší pravděpodobností do roka nadváhu než ty matky, které více odpočívaly.
"Už nějaký čas víme, že nedostatek spánku je spjat s přibíráním na váze, ale tato studie ukazuje, že dostatek spánku − byť o dvě hodiny více − může být pro novopečené matky stejně důležitý jako zdravá strava a cvičení k tomu, aby se dostaly na svou předporodní váhu," říká vědkyně Erica Gundersonová.
Gundersonová a její kolegové studovali na Harvardově univerzitě prenatální a postnatální zdravotní stav 940 žen. U těch, které spaly pět hodin nebo méně během nocí, kdy jejich dětem bylo šest měsíců, hrozila větší pravděpodobnost, že budou mít rok po porodu pět kilogramů nadváhy.
Ženy, které spí v noci sedm hodin nebo víc, ubývají na váze rychleji, tvrdí vědci v článku zveřejněném v odborném časopise American Journal of Epidemiology.

Na jarní únavu nejlepší ovoce a zelenina

15. března 2008 v 14:01 Rady a tipy
Malátnost a ochablost, na něž si s na začátku jara stěžuje většina lidí, není v žádném případě známkou lenosti nebo neochoty vykonávat jakoukoli práci. Podle Wolfganga Hartha, alergologa a psychoterapeuta z berlínské kliniky Vivantes, má zcela přirozené příčiny.
"Při příchodu teplejšího ročního období dochází v organismu k zásadním změnám v látkové výměně," upozorňuje. Mimo jiné kvůli delšímu dennímu světlu, jež ovlivňuje spánkový rytmus lidského jedince. Přitom jde o ryze individuální záležitost, někdo má větší potřebu odpočinku na lůžku, jiný zase menší. Obecně však platí, že jsou v tomto ohledu ženy na tom hůře než muži, častěji trpí spánkovou deprivací.
S příchodem jara a jeho doprovodnými příznaky se obtížněji vyrovnávají lidé, kteří jsou citliví na jakékoli změny počasí, pacienti s depresemi, migrénami a rovněž ti, jež trápí silné kolísání krevního tlaku. Ovšem, jak uvádí Wolfgang Harth, zmírnit dopady jarní únavy dokáže v podstatě každý. Jen chtít.

K jaru patří celozrnné pečivo

Téměř zázraky totiž dokáže udělat zásadní změna jídelníčku a stravovacích návyků. Větší konzumace zeleniny, ovoce a balastních látek, jež v bohaté míře obsahuje třeba celozrnné pečivo.
"Při teplejším počasí už tělo nespotřebuje tolik energie, jako když musí čelit chladu," podotýká lékař. Naopak těžká strava mu činí potíže. Leží v žaludku jako kámen a její trávení organismus nadbytečně unavuje."
Zkušený praktik má výhrady také proti odpolednímu zdřímnutí. Nic nevyřeší. Naopak může negativně ovlivnit potřebný noční spánek. Lepší je vnést do denního života jasná pravidla a hlavně je dodržovat. Vstávat ráno v pravidelnou hodinu, kvůli probuzení střídat sprchování horkou a studenou vodou a až do večera naplňovat osobně naordinovaný program, jenž dokáže z velké míry potlačit i pouhé pomyšlení na jarní únavu.