Zdravotní rizika spojená s nadváhou a obezitou

18. ledna 2008 v 17:33 |  Odborné články
V Praze dne 13. dubna 2006 - Svět ohrožuje vážné nebezpečí: prudce rostoucí obezita. Hovoří se o epidemii 3. tisíciletí. Zdravotní rizika spojená s tímto onemocněním jsou obrovská. Brzy se stane nejčastější příčinou smrti a předstihne tak následky kouření. Podle amerického Střediska pro prevenci a kontrolu nemocí přibylo jen ve Spojených státech za posledních deset let kvůli nadváze přes třicet procent úmrtí. Odborníci varují, že se chronická onemocnění způsobená tloušťkou stanou jedním z největších civilizačních problémů. V současné době trpí nadváhou miliarda lidí a Světová zdravotnická organizace odhaduje, že se v příštích deseti letech jejich počet zvýší zhruba o polovinu - na miliardu a půl.
Česká republika na tom není o nic lépe. Patříme mezi nejtlustší národy v Evropě. Téměř 3/4 mužů a více než polovina dospělých žen se nachází v oblasti nadváhy. Pro obezitu (BMI nad 30) se udávají v současné době hodnoty 22,6 % u mužů a dokonce 25,6 % u žen. S vyšším věkem prevalence obezity v populaci ještě narůstá.
Nadváha vzniká na základě působení vlivů prostředí a dědičnosti. Hlavními příčinami jsou pohodlnost, nestřídmost spolu nevhodným složením stravy a geny, které usilují o hromadění tuku a vytváření zásob na pro horší časy. Chybí nám pohyb, moderní společnost přinesla pohodlnější život s nedostatkem fyzické aktivity - ať již práce nebo cvičení. Sedíme u počítačů, sedíme v autech, u televizí... Přitom aby si člověk udržoval kondici a optimální váhu, měl by ujít každý den alespoň čtyři kilometry. A ačkoli se český jídelníček v posledních letech zlepšil, stále převažují špatné stravovací návyky - přejídání a nadměrná konzumace "nezdravých" potravin, nedostatek vlákniny, čerstvé zeleniny a ovoce. Vzniká tak nepoměr mezi energetickým příjmem a výdejem a přebytečná energie se v organismu ukládá v podobě tukových zásob.
Obezita zvyšuje riziko vzniku řady vážných onemocnění. Obézní častěji trpí cukrovkou, vysokým krevním tlakem, nemocemi srdce a cév, rakovinou tlustého střeva, prsu, slinivky břišní, dělohy. Nadváhu provází onemocnění pohybového aparátu - zvýšená mechanická zátěž vede ke vzniku artrózy kyčelních, kolenních a hlezenních kloubů. Dalšími komplikacemi obezity jsou gynekologické poruchy a neplodnost. V neposlední řadě může obezita přinášet i určité psychosociální poruchy - nízké sebevědomí, deprese, úzkost, poruchy příjmu potravy, sebeobviňování, společenskou diskriminaci.
Obezita významně zkracuje délku života. Ženy, které trpí obezitou od čtyřiceti let, se dožijí o sedm, muži o necelých 6 let méně. Nadváha od 40 let pak zkracuje život o tři roky. Obezita podle vědců zkracuje život stejně tak jako kouření. Pokud jsou ženy obézní ve čtyřiceti letech a navíc ještě kouří, riskují, že budou mít život o 13,3 roku kratší než štíhlé nekuřačky. Obézní muži-kuřáci jsou na tom o trochu lépe, podle odborníků si tímto způsobem života zkracují život o téměř 7 roků.
Prevalence některých závažných onemocnění v důsledku obezity
diabetes II. typu 61 %osteoartritis 24 %
hypertenze 17 %rakovina prsu 11 %
koronární onemocnění 17 %rakovina dělohy 34 %
onemocnění žlučníku 30 %rakovina tlustého střeva 11 %
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama