Základní složky stravy

21. ledna 2008 v 18:40 |  Rady a tipy
Naše strava je tvořena mnoha a mnoha různými potravinami. Pestrost naší stravy je základním kamenem pro udržení optimálního zdraví a kondice. Avšak není to jen pestrost, ale i výživná hodnota, která vede ke zkvalitnění života. Zde bych proto pojednal o šesti základních živinách, které by v naší stravě určitě neměli chybět.
Sacharidy
Cukry jsou základním zdrojem energie pro normální činnost svalů a celého těla. Sacharidy dělíme na cukry (jednoduché sacharidy) a škroby (složité sacharidy). Sacharidy jsou primárním zdrojem energie při intenzivním tréninku. 60% veškeré konzumované energie by mělo pocházet právě ze sacharidů.
Bohaté na sacharidy - škroby je např. rýže, brambory, obilniny či pečivo. Jednoduché sacharidy bychom měli přijímat především z ovoce a zeleniny, nikoliv ze sladkostí a čokolády.
Lipidy
Tuky jsou zdrojem energie, která se používá při aktivitách nižší intenzity či při dlouhotrvajících tréninkových aktivitách. Tuky živočišného původu jsou reprezentovány potravinami typu máslo, sádlo či tučné maso a jsou obvykle označovány jako nasycené, čímž přispívají k onemocnění srdce a cév. Tuky rostlinného původu bývají naopak nenasycené a tím pádem méně škodlivé. Representují je především různé oleje (olivový, lněný). Lipidy by měly tvořit asi 25% celkové denní dávky energie.
Bílkoviny
Bílkoviny jsou nezbytné pro tvorbu a údržbu svalové hmoty, červených krvinek, vlasů, tkáně a hormonů. Bílkoviny přijímané ve stravě jsou při trávení rozloženy na aminokyseliny, které se poté, co dorazí na místo určení zase promění na bílkoviny svalů a tkáně.
Bílkoviny se používají jako zdroje energie pouze v krajních případech, když už jsou spáleny veškeré zásoby sacharidů a tuků. Asi 15% z celkového příjmu energie by mělo připadnout na bílkoviny.
Potraviny bohaté na bílkoviny jsou především hovězí a vepřové maso, ryby, drůbež a luštěniny (fazole, čočka, hrách).
Vitamíny
Vitamíny v těle vytváří funkčně jakési katalyzátory, které regulují chemické reakce. Vitamíny jsou složité chemické látky, které si organismus většinou neumí vytvořit, ale pro správnou činnost je potřebuje. Vitamíny nejsou zdroji energie.
Minerály
Minerály jsou, podobně jako vitamíny, metabolickými katalyzátory. Podílí se na spoluvytváření těla a regulují důležité tělní procesy. Stejně jako vitamíny nejsou zdrojem energie.
Voda
Voda je vedle ostatních živin prakticky nenahraditelnou látkou. Voda tvoří 60-75% váhy našeho těla. V těle má voda mnoho a mnoho různých funkcí, ale mezi ty hlavní patří - regulace tělesné teploty, odvádění odpadních látek a podpora metabolismu. Stejně jako vitamíny a minerály není ani voda zdrojem energie.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 15. února 2009 v 15:30 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce, kvalitně posilovat, dělat kulturistiku a další věci, tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam a navíc za pokus nic nedáte ;-)

2 kokot kokot | E-mail | 22. října 2012 v 14:47 | Reagovat

totální píčovina...radči bych se dráppal v prrdeli než tohle četl..fakt hrůza na píču zdar

3 Vojta Dufek Vojta Dufek | E-mail | 22. října 2012 v 14:49 | Reagovat

jsem buzna a strkám si robertka do prdele...aaaaaaaahhhhhh

4 Jenda Jenda | 22. října 2012 v 14:50 | Reagovat

pravda seš buzna

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama