Vznik obezity

6. ledna 2008 v 16:11 |  Poruchy příjmu potravy
Obezita vzniká na základě působení vlivů dědičnosti a vlivů prostředí. Dědičnost se podílí na vzniku obezity z 50 % případů, zbytek připadá na vlivy prostředí.
Dědičnost se uplatňuje různými způsoby, např. rozdílnou schopností spalovat základní živiny (zejména tuky), velikostí klidového energetického výdeje, jídelními preferencemi a stupněm spontánní pohybové aktivity. Dědí se však také rodinné zvyklosti, tedy např. výběr a množství konzumované stravy, sklon k pohybu apod. Někteří autoři mluví v souvislosti s obezitou i o "genetických obětech".
Vliv prostředí se uplatňuje především sedavým způsobem života a přejídáním.
Dědičnost se také podílí na tom, jak snadné či naopak obtížné je pro pacienta zhubnout.
Řada pacientů potřebuje ke snížení a udržení hmotnosti účinnost a soustavnou pomoc.
Faktory vzniku obezity
V průběhu života každého jedince můžeme vytipovat tzv. riziková období pro vznik obezity, kdy pravděpodobnost, že ztloustneme, se mnohonásobně zvyšuje. Mezi takovéto rizikové periody patří doba dospívání (hlavně u dívek), doba těhotenství a následné období, menopauza, stop kouření a užívání léků, které mohou ovlivňovat tělesnou hmotnost. S rozvojem obezity souvisejí také období, která jsou spojena se změnou jídelních a pohybových návyků; např. nástup do zaměstnání nebo změna zaměstnání, rodinné či pracovní problémy, zanechání sportu, dlouhodobá onemocnění, úrazy.
Predisponujícími faktory pro vznik obezity jsou dále nižší socioekonomické postavení a psychické alterace (deprese, úzkosti, stres). V anamnéze obézního pacienta také často nacházíme jo-jo efekt (opakované kolísání hmotnosti).
Ukládání tuku:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama