P

6. ledna 2008 v 13:51 |  Slovníček zdravé výživy
1. POWERJÓGA
-zaměřuje se na zlepšení koordinace a síly. Nejde o meditační techniky, spíše o výdržové pozice, při nichž se posilují či protahují velké svalové skupiny. Cvičí se pomalu s pravidelným dýcháním.

2. PREBIOTIKA
- jsou potravou pro prospěšné střevní bakterie. Jedná se o sacharidy, především pro člověka samotného jinak nestravitelné středně složité sacharidy, jejichž zástupcem je např. inulin. Bakterie v tlustém střevě z těchto sacharidů získávají energii pro svůj život a jako odpadní produkt přitom vznikají malé organické kyseliny. Ty fungují zase jako důležitý zdroj energie pro buňky stěny střeva.
Poslední dobou se prebiotická vláknina přidává do dražších řad potravin pro děti, zvláště do sušenek a instantních kaší. Tyto prebiotické výrobky jsou obzvláště vhodné pro nekojené děti. Kojeným dětem zabezpečuje dobrý rozvoj střevního osídlení přísun mateřského mléka, které mají rády ve shodě děti i jejich čerství mikroskopičtí kamarádi.
3. PROBIOTIKA
- jsou mikroorganismy přidávané do doplňků stravy za účelem zlepšení bakteriální rovnováhy v trávicím traktu.
Na trhu jsou dvě velké kategorie výrobků chlubící se názvem "Probiotika" nebo "probiotické kultury". Jsou to jednak zakysané mléčné výrobky běžně dostupné v potravinářských maloobchodech a jednak tablety a kapsle dostupné v lékárnách. Obě kategorie výrobků se liší druhy přítomných mikroorganismů.
e_coli.jpg
Zakysané mléčné výrobky jsou pro nás a naše trávení prospěšné, ale organismy v nich žijící se v nás nezabydlují, jen naším traktem projdou. Na druhou stranu probiotika z lékárny obsahují lidské kmeny bakterií, které mají šanci doplnit zvěřinec v našich střevech a harmonizovat jej. Je však známo, že společenství mikroorganismů ve střevech dospělého člověka je značně stabilní a je otázkou, nakolik je možno jej ještě "vylepšovat".
Jejich podávání může zlepšit zažívání, pomoci k vyléčení průjmu, udržet bezpříznakové období u chronických zánětů tlustého střeva, působí jako prevence cestovatelských průjmů a průjmů po antibioticích. Probiotika výrazně pomohou nekojeným dětem rozvinout imunitu, jsou-li podávána pravidelně, co nejdříve po narození do věku cca 1 roku. Více Vám poví Váš pediatr.
V našich programech se vždy klientů podobně vyptáváme na celkový zdravotní stav i funkci jejich zažívání. Pokud najdeme jakékoli nesrovnalosti, situaci řešíme úpravou stravovacích zvyklostí a žádá-li to situace, i podáním kvalitních probiotik.
4. PROTEINY
bílkoviny - z aminokyselin složené vysokomolekulární přírodní látky, tvoří podstatu všech živých organismů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama