Kde se berou problémy s váhou?

13. ledna 2008 v 17:13 |  Časté dotazy
1. Stres
Stres, respektive jeho zajídání jsou zejména u žen častou příčinou potíží s hmotností. Málokdo zajídá stres ovocem, většinou vítězí sladkosti, případné tučné pokrmy, které vzbuzují pocit slasti. Tato jídla jsou tučná, navíc zhoršují hospodaření s inzulinem, a tím přispívají k dalšímu ukládání tuků.
Tip: najděte si psychoterapeuta, který vám poradí relaxační techniky ke zvládání stresových situací
2. Nedostatek pohybu
Lidé často vaří podle starých rodinných receptů, ačkoli se hýbou mnohem méně než jejich předci. Výsledkem je známá nerovnost - energetický příjem převyšuje energetický výdej. Lidé sice mohou mít objektivně pocit, že nejedí mnoho a že se nepřejídají, ale jejich jídlo je příliš vydatné a váha jde sice pomalu, ale setrvale nahoru.
Tip: začněte se více hýbat a příliš kalorická jídla nahraďte odlehčenými variantami
3. Pomalý metabolismus
Mnoho marně hubnoucích lidí se vymlouvá na pomalý metabolismus. Mohou mít pravdu, ale jen částečně - jejich metabolismus totiž mohl dost dobře zlenivět kvůli jejich minulým nedotaženým pokusům o zhubnutí. Tělo si totiž při přísné dietě zvykne na nižší energetický příjem a naučí se vyjít s málem, takže když pak člověk pravidla jen trochu poruší, kila jdou rychle nahoru.
Tip: nechte si v obezitologické poradně změřit, kolik energie vaše tělo potřebuje
4. Přejídání se
Tenhle problém trochu připomíná zajídání stresu, ale pro změnu jím trpí spíše muži. Zatímco občasné přejedení nevadí, stane-li se z něj podvečerní zlozvyk, nutně se to negativně projeví na váze.
Tip: pokud je pro vás důležitý pocit, že je jídla na talíři hodně, naučte se jíst třeba zeleninové saláty
5. Příliš málo času
Nabitý pracovní den, nedostatek času a klidu na jídlo, které se řeší tu rychlým občerstvením, tu bezmyšlenkovitým sežvýkáním bagety z automatu, přičemž na akutní hlad je tu sušenka.
Tip: naplánujete si předem, co budete jíst, připravujte si doma zdravé svačiny
6. Zdravotní problémy
Ačkoli se na ně vymlouvá kdekdo, ve skutečnosti jsou zdravotní potíže jen za malým zlomkem potíží s nadváhou a obezitou. Vzestup váhy mohou způsobit některé léky a léčebné kúry. Potíže s hmotností jsou typické třeba pro potíže se štítnou žlázou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 15. února 2009 v 15:42 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce, kvalitně posilovat, dělat kulturistiku a další věci, tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam a navíc za pokus nic nedáte ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama