E

6. ledna 2008 v 14:20 |  Slovníček zdravé výživy
1. ECHINACEA
Echinacea - Třapatka purpurová (Echinacea purpurea), bylina z čeledi hvězdnicovitých, rostoucí planě v Severní Americe. Byla jednou z nejčastěji používaných léčivých bylin indiánské medicíny.

2. ELEKTROLYT
Elektrolyt je vodivý roztok. Protože obvyklé tekutiny (voda) jsou obvykle elektrickými izolanty, výraz elektrolyt obecně znamená rozpouštědlo s přidanými rozpuštěnými látkami. Rozpouštěné látky se velmi často ve vodě rozpadají na elektricky nabité části. Ty pak umožňují průchod el.proudu roztokem, který se proto nazývá elektrolyt.
Z hlediska výživy je typickým elektrolytem voda s rozpuštěnými solemi, obsahující tudíž ionty sodíku, chloru, draslíku, vápníku atd. Lidské tělo také vylučuje elektrolyty - nikde z nás neodchází čistá voda, snad s výjimkou vodní páry, kterou vydechujeme. I v případě chorobných stavů (zvracení, průjmy, popáleniny, krvácení atp.) jsou ztráty tekutin vždsy doprovázeny ztrátami iontů, které proto při hrazení ztrát musíme také doplňovat.
Elektrolyt a iontový nápoj jsou v zásadě synonyma a užívání iontových nápojů se osvědčuje při výživě sportovců při výkonu. Vhodně naředěný (tzv. izotonický) iontový nápoj se vstřebává rychleji než čistá voda a často umožňuje vyšší výkon, rychlejší zotavení příp. pohodlnější průběh aktivity.
3. ENDORFIN
- druh neurotransmiterů uvolňovaný v mozku, který tlumí reakci organismu na bolest. Endorfiny rozšiřují v těle pocit pohody a hrají důležitou úlohu i v některých tělesných funkcích, například v regulaci teploty.
4. ENZYM
je biologický katalyzátor (biokatalyzátor) bílkovinné povahy. Katalyzátory jsou látky urychlující nebo umožňující průběh chemických reakcí. Katalyzované reakce probíhají mnohem rychleji, v závislosti na "vhodnosti" (specifitě) katalyzátoru i mnohaset- až mnohatísíci- násobně rychleji než reakce nekatalyzované. Provoz těla i buňky je zcela závislý na přítomnosti obrovského množství enzymů, která řídí metabolismus, dýchání, růst…
Enzymy lze výhodně využívat i mimo biologické prostředí, například k výrobě komplikovaných chemických látek (především léků), anebo jako součást pracích prášků, kde mohou pomáhat např. odstraňovat mastné skvrny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama