D

6. ledna 2008 v 14:25 |  Slovníček zdravé výživy
1. DETOXIKACE
Detoxikace, detoxifikace, detox znamená očištění organismu (z lat. "de" od, roz, zrušit a "toxon", jed). Často je chápán ve specifickém významu (dočasná) abstinence toxikomana - detox.

Obecně jde ale o jakoukoli očistnou kůru umožňující organismu zbavit se nastřádaných škodlivin a regnerovat se. Ve většině náboženských tradic jsou přítomny nějaké půsty, umožňující tuto očistu snížením příjmu potravy (=nižší příjem živin i škodlivin, uvolněné rezervy těla).
V rámci detoxifikačních kůr se často používají bylinky povzbuzující činnost jater a ledvin jako hlavních orgánů zpracovávajících škodliviny.
2. DIETA
viz. rubrika "Obecně o dietách"
3. DIURETIKA
Diuretika jsou látky, které povzbuzují tvorbu moči. Nejběžnějším diuretikem je kofein obsažený v kávě a pravém čaji. Pokud nápoj s kofeinem "nespláchnete" větším množstvím vody, odvodní vás. cafe_coffee2.jpgTo může být někdy výhodné (např. otoky v souvislosti s menstruačním cyklem), většinou je to ale nevýhodné, protože lidé u nás většinou nepijí dost a kofeinem situaci jen zhoršují.
Některá diuretika se předepisují jako léky, především na vysoký krevní tlak a srdeční selhávání a jiné stavy spojené s rozsáhlými otoky. Zvláštním druhem diuretik jsou saluretika. V průběhu našich programů dochází obvykle ke zlepšení zdravotního stavu, což je spojeno s redukcí nadváhy a pečlivě sledovanou dodávkou potřebných minerálů a vitamínů. V souvislosti s tímto vývojem je obvyklé snižování množství potřebných dávek u diuretik indikovaných pro vysoký tlak.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama