Atkinsonova dieta

6. ledna 2008 v 14:48 |  Diety
Poměrně kontroverzní stravovací styl, který se stal svého času módním hitem, zvláště v Americe, neboť dovoluje jíst maso a tuky, ale v podstatě totálně zakazuje sacharidy.
Pravidla Atkinsonovy diety:
k jídlu podávat přiměřené porce, ale je zakázáno mít hlad, poslední jídlo konzumovat nejpozději ve 20:00 hod, na svačinu jíst ovoce a to nejlépe 1 hodinu před jídlem nebo 2 hodiny po jídle, pít vodu a neslazené limonády.
Dieta spočívá v tom, že denně smíte přijmout jen 20 g sacharidů. Tělo sacharidy potřebuje, a pokud se jich nedostává, je nuceno si vytvářet energii z tuků. Tato přeměna je pro těla velmi energeticky náročná, a tak dochází k úbytku váhy.
Co můžete jíst?
- jakékoliv maso, ryby, sýry, vejce, houby, zeleninu. Zakázány jsou brambory, rýže, těstoviny, pečivo, sladké, káva a alkohol. Nepovolují se ani některé druhy ovoce, jako banány, melouny či sladká zelenina. Kupodivu je dieta vstřícná k čokoládě, oleji a mléčným výrobkům.
atkins.jpg
Dieta má tři fáze. V zaváděcí fázi po dobu 14 dní musíte striktně dodržovat zmíněných 20 g sacharidů denně. Ve druhé fázi můžeme pomalu přidávat o 5 g sacharidů týdně, až zhubnete na požadovanou váhu. Potom následuje třetí fáze, ve které jíte už celkem normálně pouze s malým omezením - bílé pečivo nahradit celozrnným.
POZOR! Je zajímavé, že lidé kteří bojují s nadváhou celý život a nikdy nedosáhli trvalého úspěchu pomocí jiných diet, při Atkinsonově dietě hubnou docela rychle a snadno. Ovšem toto je způsobeno typem sacharidů dříve tělu hojně dodávaných.
Nízká konzumace zeleniny a mnoho tučného masa zdraví příliš nepodpoří.Obézní by si absencí sacharidů přivodil zdravotní potíže. Tato dieta není tedy pro každého a není aplikovatelná po dlouhou dobu.
Verdikt
Nízká konzumace zeleniny a mnoho tučného masa zdraví příliš nepodpoří. Jídelníček podle Atkinsonovy diety je příliš bohatý na bílkoviny, a zvyšuje tak zátěž ledvin a jater. Nepříjemnou komplikací také bývá zácpa v počáteční fázi. Rizikem je také zvýšený cholesterol, což souvisí s rizikem kardiovaskulárních chorob, nedostatek vápníku a vitaminů, proto je třeba při této dietě doplňovat tělo vitaminy v tabletách.
Jedná se o způsob stravování, který po skončení bude spojen s jo-jo efektem, když se po dosažení vámi stanovené váhy vrátíte ke svému obvyklému stravování. Jde to jinak?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 marty321 marty321 | Web | 25. července 2008 v 20:20 | Reagovat

každý kdo chce zhubnout by mě zkusit kliknout na web...

2 www.doplnky-fitness.cz www.doplnky-fitness.cz | Web | 15. února 2009 v 15:28 | Reagovat

Ahoj. Za prvé bych se chtěl omluvit za reklamu, ale fakt mi to nedalo a musím se pochlubit. Kukněte sem: www.doplnky-fitness.cz. Jestli chcete zhubnout, vypadat krásně, udělat ze sebe svalovce, kvalitně posilovat, dělat kulturistiku a další věci, tak to určitě navštivte. Sám jsem tam už parkrát nakoupil a nemůžu si to vynachválit. Klikejte na web a jste tam a navíc za pokus nic nedáte ;-)

3 Atkinsova dieta a hubnutí Atkinsova dieta a hubnutí | E-mail | Web | 1. října 2012 v 23:57 | Reagovat

Pozor na jojo efekt! Atkinsova dieta někomu múže pomoct no někdo múže skončit s jojo efektem.

4 don don | Web | 10. července 2013 v 12:36 | Reagovat

Tyto diety jako cestu ke zhubnutí nevidím. Jde vždy jen o krátkodobé řešení - jakmile přestanete dietu dodržovat, tak se kila vrátí zpět. Já myslím, že jen dlouhodobé hubnutí s trvalou změnou jídelníčku a životního stylu může přinést trvalé a zdravé zhubnutí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama