A

6. ledna 2008 v 14:46 |  Slovníček zdravé výživy
1. ADITIVA
Aditiva, éčka, látky označené kódem E a třímístným číslem. V posledních letech strašáci zasánců zdravé výživy.

Systém "éček" má ve skutečnosti chránit spotřebitele a byl ustanoven jako databáze povolených a prozkoumaných přísad do potravin. Aditiva se dělí do několika kategorií a i přes snahu zařadit do seznamu látky neškodné, jsou o škodlivosti některých z nich vedeny dalekosáhlé spory.
2. ADRENALIN
-(synonymum epinefrin) je lidský hormon, který vzniká v dřeni nadledvinek. Jeho vyplavení je spojeno s aktivací nervového systémy sympatiku, se zvýšením tepové frekvence srdce, zvýšením krevního tlaku, zvýšením krevního průtoku svaly a naopak snížením krevního průtoky břišními orgány.
Vyplavení adrenalinu je součástí tzv. "fight or flight" reakce, tedy přípravy na boj nebo útěk. Jedná se o reakci na stav ohrožení, úleku, strachu anebo často na pouhou zvýšenou fyzickou aktivitu. Výsledkem aktivace těla adrenalinem je zvýšená možnost přežití. Tělo se jeho prostřednictvím chystá podniknout rázné kroky na svou ochranu.
V moderní době je častým problémem chybějící "fight or flight", útěk nebo boj, po vyplavení adrenalinu, kdy se po rozčilení neběžíme schovat, ani nezačínáme pěstní souboj se šéfem. Nadbytek adrenalinu může vést k poruchám rovnováhy organismu.
V našich programech se rozhodně nebudete cítit ohroženi, budeme se ale snažit prostřednictvím nějakého zábavného sportu z Vás přeci jen nějaký adrenalin dostat.
3. ALKOHOL
- etanol, etylalkohol neboli líh; je obsažen například v lihovinách, víně a pivu. Zevně se používá k dezinfekci kůže, na masáže, k chlazení a v obkladech.
4. ANORKETIKA
jsou léky snižující chuť k jídlu. Jedná se o produkty farmaceutického průmyslu dostupné pouze na lékařský předpis. Fungují na principu potlačení pocitu hladu a zvýšení bazálního metabolismu. Jejich užívání vede u většiny lidí k redukci hmotnosti.
Účinnost anorektik je problematická, protože nejsou určeny k dlouhodobému užívání. I když vedou často k úpravě hmotnosti během léčebné kůry, nedochází jejich užíváním ke změně životních návyků a jídelníčku. Po vysazení léčby se často projeví jojo efekt. Lékaři jejich užívání omezují na komplikované případy obezity s potřebou rychlé ztráty přebytečných kil např. z důvodu potřebného chirurgického zákroku. Farmaceutický průmysl naopak jejich používání prosazuje.
U nás anorektika nedostanete, pracujeme pomocí metod, které Vám pomohou trvale zlepšit Váš život a vedou k pomalé, přirozené úpravě hmotnosti.
5. ANTIOXIDANTY
jsou sloučeniny, které chrání organismus před oxidačním stresem. Protože základním životním pochodem je dýchání a dýchání je řízená oxidace, lze život přirovnat k pomalu hořícímu ohni. Oxidační stres je pak sazemi z takového ohně. Bez antioxidantů, které na sebe tyhle "saze" váží, by se nám rychle "zanesly trubky". Volné radikály, peroxidové radikály, atomární kyslík, oxidační činidla, tyto všechny substance se raději naváží na antioxidant, nežli na vlastní strukturu buňky.
Antioxidanty jsou jakýmisi obrannými kamikadze našich buněk. Dostatek antioxidantů je důležitý pro osoby s velkým fyzickým výdejem, například sportovce, protože hlavně během tréningu jejich "oheň" hoří silněji a potřebují účinnou ochranu před jeho zpodinami.
Mezi známé antioxidanty patří například vitamíny C a E, beta-karoten, také ale minerály selen a zinek. V rostlinách existuje mnoho dalších skupin látek, které mají antioxidační efekt. Je to třeba v bobulovém ovoci, zeleném čaji, červeném víně …
Během případné spolupráce budeme dbát na zařazení čerstvé stravy, která je hlavním zdrojem antioxidantů pro naše těla. Pokud to bude nutné, zpočátku podpoříme čištění těla doplněním antioxidantů formou potravinových doplňků.
6. ATKINSONOVA DIETA
viz. položka v menu "Druhy diet" nebo ZDE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama